Національна рада зареєструвала перших суб’єктів у сфері медіа відповідно до нового законодавства

. Опубліковано в Новини за 2023р

Перші рішення про реєстрацію суб’єктів у сфері друкованих медіа ухвалила Національна рада на засіданні 15 червня. Також відповідно до вимог нового Закону України «Про медіа» зареєстровано і провайдера аудіовізуальних сервісів. Про основні рішення, які ухвалив медіарегулятор, – далі.

Передусім перший заступник голови Національної ради Валентин Коваль повідомив, що медіарегулятор отримав змогу знову проводити перевірки суб’єктів у сфері медіа. Відповідні зміни були внесені урядом 13 червня до постанови, яка припиняла заходи державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану. Відтепер регулятор повернеться до виконання цих своїх законодавчих обов’язків.

Першими суб’єктами у сфері друкованих медіа, які вирішили зареєструватися в Національній раді, стали газети-щотижневики. Регулятор вніс до Реєстру суб’єктів у сфері медіа такі видання:

 • ТОВ «Тиждень News», м. Біла Церква Київської області;
 • ТОВ «Редакція газети «Весть», м. Чернігів;
 • ПП «Газета «Рідне слово», смт Кельменці Чернівецької області;
 • ТОВ «Студія Тиса ФМ», м. Ужгород Закарпатської області.

Їм усім будуть присвоєні ідентифікатори у Реєстрі.

Національна рада також зареєструвала ТОВ «ІТ-АВЕРС», м. Луцьк Волинської області, суб’єктом у сфері медіа. Відомості про реєстранта — провайдера аудіовізуальних сервісів, який планує до розповсюдження 83 теле- та радіоканали, — також внесуть до Реєстру суб’єктів у сфері медіа і присвоять йому ідентифікатор у Реєстрі.

«Радіо «Культура» Національної суспільної телерадіокомпанії України  мовитиме зі збільшеною потужністю передавачів на підставі дозволів на тимчасове  мовлення у містах Краматорську та Костянтинівці Донецької області на частотах 91,3 МГц і 98,6 МГц відповідно. Водночас регулятор анулював тимчасові дозволи на мовлення НСТУ в 11 населених пунктах Донецької і Луганської областей, які наразі є окупованими.

Комунальне підприємство «Павлоградська телерадіокомпанія» Павлоградської міської ради, м. Павлоград Дніпропетровської області (позивні «ПТРК»), вирішило відмовитися від частоти 89,4 МГц у с. Миколаївці Дніпропетровської області. Воно надалі працюватиме лише на частоті 90,3 МГц у Павлограді.

Двом компаніям ще на 10 років було продовжено строк дії їхніх ліцензії на мовлення:

 • ТОВ «ТРК 3-Студія» (логотип: «3 tv»), м. Івано-Франківськ;
 • ТОВ «Бойчук-Cтудія» (позивні: «Легке та спокійне радіо «Релакс»), м.Івано-Франківськ.

Національна рада висловила свою думку щодо двох актів, що надійшли на погодження від Міністерства культури та інформаційної політики і Міністерства фінансів України.

Законопроєкт «Про внесення змін до Регламенту Верховної Ради України (щодо врегулювання статусу та засад діяльності суб’єкта у сфері парламентського мовлення)» пропонує зафіксувати державну гарантію щодо надання ДП «Парламентський телеканал «Рада» одного загальнонаціонального каналу мовлення та одного загальнонаціонального каналу ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі для мовлення на позаконкурсних засадах без сплати ліцензійного збору.

У своїх зауваженнях Національна рада зазначила, що відповідно до Закону України «Про медіа» ліцензія на мовлення з використанням радіочастотного спектра і ліцензія на постачання електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення з використанням радіочастотного спектра видаються Національною радою на конкурсних засадах. Також Закон «Про медіа», який є основоположним у питанні ліцензування діяльності у сфері медіа, не передбачає надання ДП «Парламентський телеканал «Рада» гарантій отримання ліцензій на мовлення на позаконкурсних засадах без сплати ліцензійного збору. Тобто положення цього законопроєкту не відповідають Закону України «Про медіа». Також, на думку Національної ради законопроєкт передбачає занадто широку сферу дії парламентського мовлення, яка охоплює і висвітлення діяльності й органів місцевого самоврядування та інших суб’єктів.

Загалом Національна рада підтримує ініціативу щодо врегулювання статусу і засад діяльності суб’єкта у сфері парламентського мовлення, проте вважає, що запропонований проєкт Закону України потребує узгодження із Законом України «Про медіа».

У проєкті постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2011 р. № 106» медіарегулятор запропонував зафіксувати повну його назву – Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, а не скорочену. Це дасть змогу дотриматися принципу правової визначеності і уникнути правових колізій.

 

https://www.nrada.gov.ua

 

Наші друзі та партнери

 • timlogo
 • ASTRO Strobel
 • Mediasat
 • ДЕПС Украина
 • WISI
 • Технологии сетей