Нове іноземне лінійне медіа і підсумки трьох конкурсів – про результати засідання Національної ради від 27 червня

. Опубліковано в Новини за 2024р

Національна рада винесла на громадське обговорення проєкт змін до Методики розрахунку ліцензійного збору та плати за внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Також підбила підсумки трьох конкурсів на місцеве цифрове мовлення. За результатами моніторингу і перевірки вжила до медіа заходів реагування – штраф і припис. Ще одне іноземне медіа зареєструвалося в Україні.

Далі – детальніше про рішення, які медіарегулятор ухвалив на засіданні 27 червня.

 

Національна рада підбила підсумки трьох конкурсів місцевої категорії мовлення.

 • У конкурсі на мовлення з використанням радіочастотного спектра на 41 ТВК у м. Києві в ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі стандарту DVB-T2 переможців не визначено. На конкурс було запропоновано 12 програм, участь у конкурсі брали два претенденти.
 • За результатами конкурсу на мовлення з використанням радіочастотного спектра на вільних каналах (програмах) ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі стандарту DVB-T, 43 ТВК у м. Києві, визначено 7 переможців. Загалом на конкурс було виставлено 8 програм. 
 1. ТОВ «Голдберрі», м. Київ (логотип: «Е Київ»);
 2. ТОВ «Телемедіагруп», м. Київ (логотип складається зі словесних частин, в якому стилізованими літерами вказані слова «MI» «lady» «TELEVISION»);
 3. ТОВ «Телекомпанія «Еко-ТВ», м. Київ (логотип «ECO TV»);
 4. ТОВ «Арс магна продакшн», м. Київ (логотип «8 КАНАЛ»);
 5. ТОВ «Тайм медіа солюшин», м. Дніпро (логотип «стилізоване зображення кулі, з чотирьох сторін якої градієнти фіолетового, блакитного, зеленого та помаранчевого кольору, праворуч від кулі напис «tvii.tv» крапки над «іі» помаранчевого та блакитного кольору»);
 6. ТОВ «Апостроф медіа», м. Київ (логотип «АПОСТРОФ TV»);
 7. ПП «НТА-незалежне телевізійне агентство», м. Львів (логотип «NTA»).

Постачальником електронних комунікаційних послуг для потреб мовлення є ТОВ «ТРК «Експрес-Інформ», м. Київ. Постачальник електронних комунікаційних мереж та/або послуг – Концерн РРТ, м. Київ.

 • Конкурс на мовлення на 1-шій програмі 47 ТВК у с. Кульчіївцях Хмельницької обл. у ефірній багатоканальній електронній комунікаційній мережі стандарту DVB-T2 визначив переможцем ТОВ «Про медіа групп», м. Городок Хмельницької обл. (логотип «1 ПОДІЛЬСЬКИЙ»).

Постачальник електронних комунікаційних мереж та/або послуг – Концерн РРТ, м. Київ.

Регулятор напрацював пропозиції до проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відповідальності у сфері кінематографії», що надійшов на погодження від Державного агентства України з питань кіно (Держкіно). Документ розроблено з метою приведення положень Кодексу України про адміністративні правопорушення у відповідність до Закону України «Про кінематографію».

Зміни, що вносяться законопроєктом до статей 164-6, 164-7,164-8 і 255 Кодексу, а також статей 15-1, 26 Закону України «Про кінематографію», покликані привести їх у відповідність до чинного законодавства, зокрема щодо державних посвідчень на право розповсюдження і демонстрування фільмів, які зникли як категорія у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про медіа». Національна рада пропонує до статей про адміністративні правопорушення внести зміни, що стосуються її діяльності, щоби синхронізувати Закон України «Про медіа» із Кодексом про адміністративні правопорушення в частині діяльності медіарегулятора.

Національна рада виносить на громадське обговорення проєкт змін до Методики розрахунку ліцензійного збору та плати за внесення змін до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Цей нормативно-правовий акт розроблено на виконання абзацу другого частини першої статті 57 Закону України «Про медіа».

Регулятор видав дозволи на тимчасове мовлення трьом компаніям на період дії в країні воєнного стану. Одна радіостанція освоюватиме нову частоту, решті медіа дозволи фактично продовжено. Отже, упродовж наступного року:

 • позивні радіостанції «Українське радіо» (АТ «НСТУ») звучатимуть у Першотравенську Дніпропетровської області на частоті 94,8 МГц;
 • три канали Суспільного – «Перший», «Суспільне Культура» та «Суспільне Донбас» – далі працюватимуть на 35 ТВК у Гірнику Донецької області;
 • Центральна телерадіостудія Міністерства оборони України (позивні «Армія FM») далі виходитиме у Гірнику Донецької області на частоті 106,4 МГц;
 • у Запоріжжі на 22 ТВК далі мовитиме КП «Муніципальна телевізійна мережа» (логотип «МТМ»).

 

До Плану проведення перевірок ліцензіатів на ІІ квартал 2024 року внесено зміни.

Львівському ТОВ «Радіоінформаційний центр «Незалежність» (позивні мелодія І. Білозіра «Встань з колін, народе мій») регулятор дозволив відступити від умов ліцензії у частині програмної концепції мовлення. Обставини, на які посилається у своїй заяві товариство, – постійне падіння рекламного ринку, погіршення матеріального стану компанії, проходження служби в ЗСУ частини працівників, а також виїзд і  звільнення фахівців.

Через порушення законодавства Національна рада застосувала заходи реагування до двох медіа.

Захід реагування – припис – медіарегулятор вжив до закарпатського ПМП «ТРК Даніо» (логотип «21 УЖГОРОД» (комбіноване)). Компанія порушила вимоги пункту 7 частини першої статті 35 Закону України «Про медіа», частини третьої статті 6 Закону України «Про рекламу» та абзацу третього частини одинадцятої статті 10 Закону України «Про національні меншини (спільноти) України». У період із 27 травня по 7 червня цього року медіа поширювало рекламу недержавною (угорською) мовою, яка була субтитрована теж угорською.

Закон України «Про національні меншини (спільноти) України» допускає розповсюдження реклами мовами національних меншин (спільнот) в аудіальних та аудіовізуальних медіа місцевої категорії, однак вона має бути субтитрована державною мовою.

Це порушення є незначним і передбачає припис як захід реагування. «21 УЖГОРОД» має вжити заходів для недопущення у подальшій своїй діяльності подібних випадків.

ТОВ «Золочівська інформаційна агенція» (позивні «Золочів ФМ») із Львівської області отримало штраф через порушення вимог частини четвертої статті 26 і частини четвертої статті 60 Закону України «Про медіа». Товариство вчасно не поінформувало медіарегулятора про зміни, що відбулися у його структурі власності ще у листопаді минулого року, – зі складу засновників вийшла Золочівська міська рада. Компанія мала звернутися з такими змінами до Національної ради впродовж 45 робочих днів із дня, коли вони сталися, тобто до 10 січня 2024 року. Однак відповідну заяву регулятор отримав від медіа лише наприкінці лютого цього року. Штраф для компанії становить 4 587,42 гривень – 10 відсотків розміру ліцензійного збору.

Національна рада додала до Реєстру суб’єктів у сфері медіа 49 суб’єктів у сфері друкованих медіа. Зареєстровано 91 друковане видання – 38 газет, 25 журналів, 16 збірників, 8 наукових збірників, 1 збірник наукових праць, 1 альманах, 1 бюлетень, 1 дайджест.

Територія розповсюдження зареєстрованих журналів, збірників – Україна (30 видань – 57%), а також Україна та світ (23 видання – 43%).

Найбільшу кількість – одночасно 24 видання (12 журналів, 12 збірників) вніс до Реєстру державний вищий навчальний заклад «Ужгородський національний університет» із Закарпатської області. 16 видань цього університету поширюються як в Україні, так і за кордоном, 8 – лише в Україні. Мови друку — українська, англійська, німецька, польська, іспанська, французька, словацька, угорська.

Одразу 6 всеукраїнських наукових збірників зареєстрував Національний університет водного господарства та природокористування з м. Рівного. Усі видання публікуються 3-ма мовами – українською, англійською, польською.

Серед зареєстрованих газет – 19 всеукраїнських, 11 обласних, 5 міських, 3 районних.

Найбільше – 3 газети і 1 збірник –внесло до Реєстру ТОВ «Медіапростір «Здоров’я України» з Києва. Усі видання розповсюджуються в Україні та виходять українською і англійською мовою. Також по 3 газети зареєстрували громадська організація «Наше рідне місто», дочірнє підприємство з 100% іноземною інвестицією «Бурда-Україна», ТОВ «Рекламна агенція «Медичні видання», усі з Києва. Мови друку: українська, українська і російська, українська і англійська – відповідно. Газети громадської організації поширюються у м. Києві, дочірнього підприємства і ТОВ – на території всієї України.

 

31 нове онлайн-медіа вніс регулятор до Реєстру суб’єктів у сфері медіа. Із клопотанням про це звернулися 19 заявників.

Одразу 5 своїх вебсайтів зареєстрував Львівський національний університет імені Івана Франка.

Державна наукова установа «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації» подала 4 ресурси – електронний інформаційний дайджест, електронне реферативне видання, електронний інформаційний бюлетень та електронний періодичний бюлетень.

«Truthful Reporting» – так називаються інформаційно-аналітичний вебсайт і публічні сторінки в соціальних мережах «Instagram» та «Facebook», про які заявила київська ГО «Платформа студентської журналістики».

ТОВ «Інформаційна агенція «ХАБЗ-Інформ» із Києва також вказало вебсайт, публічну сторінку в соціальній мережі «Facebook» і канал у відеохостингу «YouTube», які мають однакове ім’я – «HUBZ».

З’явилася в Реєстрі і студія, що публікує репортажі, мультимедійні та документальні продукти – «Ґвара студія»/«GWARA STUDIO». Про її реєстрацію подбало харківське ТОВ «Ґвара медіа».

Портали новин «РБК-Україна», «Львівська Пошта», «Україна Online» та «Король Данило» зареєстрували ТОВ «ЮБІТІ медіа», м. Київ, ТОВ «Професійна ліга» зі Львова, Тимощук Б. В. із Волинської області та львівське ТОВ «МС медіасервіс».

Загалом були зареєстровані:

 • вебсайти – 16;
 • портали новин – 4;
 • публічні сторінки в соціальних мережах «Instagram», «Facebook» – 3;
 • канал у відеохостингу «YouTube» – 1;
 • студія, що публікує репортажі, мультимедійні та документальні продукти – 1;
 • електронний інформаційний дайджест – 1;
 • електронне реферативне видання – 1;
 • електронний інформаційний бюлетень – 1;
 • електронний періодичний бюлетень – 1;
 • електронне наукове періодичне видання – 1;
 • електронне наукове фахове видання – 1.

 

Також зареєстровано суб’єктами у сфері медіа 6 заявників, що здійснюють мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа). 

Із них 4 медіа – із загальнонаціональним покриттям і 2 – місцевої категорії мовлення.

Загальнонаціональне покриття:

 • ТОВ «Країна ТВ» (логотип «SONATA TV») із Києва – з форматом телеторгівлі;
 • ТОВ «Відзон» (логотип «Невигадані історії») із Одеси – працює з документальним форматом 24 години на добу;
 • ТОВ «Чорноморська телерадіокомпанія» (логотип «стилізоване зображення сонця на хвилі»), м. Київ, – це канал загальної тематики;
 • програми ТОВ «Дитяче телебачення України» (логотипи NIKI Kids, NIKI Junior) із Києва спрямовані на дитячу аудиторію.

Місцеве покриття:

 • ТОВ «Телерадіокомпанія «Елітон» (логотип «Eliton») із Харківської області вказало розважально-інформаційний, фільмовий контент;
 • хмельницьке міське комунальне підприємство «Муніципальна телерадіокомпанія «Місто» (позивні «Радіо «Місто») пропонує слухачам контент інформаційно-просвітницької тематики. Загальний обсяг мовлення – 2 години 45 хвилин на тиждень.

Медіа із загальнонаціональним покриттям працюють за технологіями супутникового (DVB-S), (DVB-S2) та інтернет-мовлення (ОТТ). Місцеві компанії обрали кабельну аналогову й аналогову проводову технології.

Національна рада зареєструвала як лінійне іноземне медіа гібралтарський канал Music Box Classic. Правовласником його є Мьюзік бокс інтерактів ТІВІ (Гібралтар) ЛТД, Гібралтар. Це – музичний канал, який транслює свій контент шістьма мовами – англійською, іспанською, французькою, німецькою, італійською та турецькою. Орієнтований він на аудиторію 23 країн, серед яких і Україна. Трансляція іноземного лінійного медіа здійснюється з території Польщі.

До Реєстру потрапили 12 провайдерів аудіовізуальних сервісів. 

Серед них 1 із загальнонаціональним покриттям, решта – місцеві. Їхній сервіс буде доступний:

 • ТОВ «Автор-телеком» – Дніпропетровська область;
 • ПП «Мережа плюс» – Кіровоградська область;
 • ПП «Галакт», ТОВ фірми «РТВ-Сервіс» ЛТД – Львів та область;
 • ТОВ «Норма-К» – м. Миколаїв;
 • фізична особа-підприємець Турченко В. С., ТОВ «Центр-ТВ», ТОВ «Телерадіокомпанія «Візит плюс», ТОВ «Сана плюс», ТОВ – Телекомпанії «Ніка ТВ» – Одеса та область;
 • ТОВ «Зміїв-медіа» – Харківська область.

На прохання двох провайдерів аудіовізуальних сервісів – ТОВ «ІТ люкс телеком» і фізичної особи-підприємця Юрійчука В. І. із Івано-Франківської області медіарегулятор скасував їхню реєстрацію суб’єктів у сфері медіа.

Також анульовано ліцензію КП «Медіа-центр» (позивні радіо «Тясмин») із Черкаської області. Це пов’язано з рішенням сесії Смілянської міської ради від 29.05.2024 № 80-30/VIII «Про припинення діяльності КП «Медіа-центр», м. Сміла Черкаської обл., шляхом ліквідації». Радіостанція мовила на частоті 106,4 МГц у Кам’янці на Черкащині.

Окрім того, на клопотання київського ТОВ «12 ТВК» (логотип «ПЕРШИЙ МУНІЦІПАЛЬНИЙ») Національна рада тимчасово призупинила його ліцензію на мовлення на  частоті 102,8 МГц у Маріуполі Донецької області. Частиною четвертою статті 122 Закону України «Про медіа» передбачено, що в разі тимчасової окупації території медіарегулятор ухвалює рішення про тимчасове призупинення ліцензій всіх суб’єктів, чия адреса, за якою здійснюється редакційний контроль, знаходиться на окупованій території.

Ще на 10 років Національна рада продовжила термін дії ліцензії на мовлення двом радіостанціям. ТОВ «Телерадіокомпанія «Сімон.» (позивні «Радио сто шесть и шесть») –мовлення на частоті 106,6 МГц на Харківщині, а ТОВ «Радіо всесвіт» (позивні «KISS FM») – на частоті 101,4 МГц на Сумщині.

На звернення ТОВ «Інтерком-інвест» із Харкова Національна рада зафіксувала зміну логотипа суб’єкта. Тепер його назва буде triolan.biz. Також медіа перейшло із сімейного на формат загальної тематики і оновило відомості про структуру власності, технологію мовлення й характеристики сигналу каналу мовлення.

Решта змін у Реєстрі стосуються структури власності, технологій, що застосовуються для надання доступу, території надання сервісу, оновлень назв онлайн-медіа тощо.

 

https://webportal.nrada.gov.ua

 

Наші друзі та партнери

 • timlogo
 • ASTRO Strobel
 • Mediasat
 • ДЕПС Украина
 • WISI
 • Технологии сетей