Коли і як Нацрада пропонує вимикати аналогове телебачення

. Опубликовано в Новости за 2018г

Нацрада пропонує в березні 2018 року вимкнути аналогове мовлення тільки в одній пілотній області, а завершити поетапне вимкнення в червні 2019-го, коли «Зеонбуд» розширить покриття першого мультиплексу з восьми телеканалів ще на 47 міст.

news2401

18 січня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення схвалила проект Плану поетапного вимкнення аналогового телерадіомовлення, підготовлений робочою групою при Держспецзв’язку.

Згідно з планом, вимкнення відбуватиметься в три етапи:

  1. У березні 2018 року планують вимкнути аналогове мовлення в першій пілотній області, яку має визначити уряд.
  2. У червні 2018 року планують вимкнути аналогове мовлення по всій країні, за винятком населених пунктів, де його не вимикатимуть в інтересах нацбезпеки (зона АТО і прикордонна зона на півночі країни), а також за винятком 47 населених пунктів, у яких буде добудовано мережу першого мультиплексу МХ-1 компанії «Зеонбуд».
  3. У січні-червні 2019 року планують вимкнути аналогове мовлення в 47 населених пунктах, де будуть встановлені додаткові передавачі «Зеонбуду».

Наразі, відповідно до урядової постанови, кінцевою датою вимкнення аналогового телебачення визначено 30 березня 2018 року. Хоча спершу кінцевою датою планувалося 30 червня 2018 року. Новий проект плану наближає нас до літньої дати, адже навесні передбачено лише старт поетапного вимкнення.

Проти вимкнення аналогового телебачення у 2017 році виступали медіагрупи «1+1 медіа» та «Інтер медіа груп». Вони, зокрема, добиваються, щоб один з мультиплексів «Зеонбуду» мав більше покриття. Для цього потрібно встановити від 70 до 170 додаткових передавачів, повідомляв виконавчий директор «1+1 медіа» Ярослав Пахольчук. Проект плану частково враховує ці побажання медіагруп: передбачено встановлення додаткових цифрових передавачів мультиплексу МХ-1 у 47 містах. У цьому мультиплексі наразі мовлять телеканали «Інтер», «Україна», «1+1», НТН, К1, «UA: Перший», ICTV, «Enter фільм».

Пілотну область, з якої розпочнеться вимкнення аналогового ТБ, має визначити уряд. Нацрада запропонувала п’ять варіантів, розповів «Детектору медіа» відповідальний секретар Нацради Олександр ІльяшенкоВолинськаОдеська, Кіровоградська, Житомирська та Київська.

Безстрокове продовження аналогового мовлення в певних населених пунктах в інтересах національної безпеки стане можливим після набуття чинності 11 лютого 2018 року нового закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасових дозволів на мовлення в зоні проведення антитерористичної операції та прикордонних районах України».

Проект Плану Нацрада скерувала до адміністрації Держспецзв’язку для підготовки відповідного проекту розпорядження Кабміну, який і затвердить план.

Детальніше про План поетапного вимкнення аналогового телерадіомовлення «Детектору медіа» розповів відповідальний секретар Нацради Олександр Ільяшенко:

– 30 листопада цей план був поданий на розгляд робочої групи при Держспецзв’язку. Там його переглянули, нарікань ні в кого не виникло. У плані задіяні Міністерство інформаційної політики (МІП), Концерн РРТ, «Зеонбуд», обласні державні адміністрації – багато організацій, для яких він не є документом до виконання. Щоб надати документу статусність, вирішили, що ми його схвалимо рішенням Нацради і передамо Держспецзв’язку, який має повноваження готувати проекти рішень Кабміну. Далі цей план буде затверджено розпорядженням Кабміну.

План передбачає три етапи.

На першому етапі буде визначено перелік населених пунктів, у яких вимкнення аналогового телебачення відбуватиметься в останню чергу. Перелік цих населених пунктів визначить МІП, він уже підготував проект такого переліку.

Також буде визначено перелік із 47 населених пунктів, де «Зеонбуд» має встановити додаткові передавачі, щоб розширити покриття першого мультиплексу МХ-1. У цих пунктах ми будемо вимикати аналогове мовлення тільки після того, як запрацюють додаткові передавачі «Зеонбуду».

На першому етапі, до 30 березня, ми плануємо вимкнути аналогове мовлення тільки в одній області. Ми запропонували робочій групі п’ять областей на вибір: Волинська, Одеська, Кіровоградська, Житомирська та Київська. Вони приблизно рівні за такими параметрами, як покриття, проникнення цифрового телебачення, насиченість сет-топ-боксами, спроможність населення купувати додаткові сет-топ-бокси тощо. Але щоб відбулося вимкнення, потрібно попрацювати з місцевою владою – створити кол-центри, провести місцеві рекламні кампанії, забезпечити сет-топ-боксами малозахищені верстви населення. Тому ми пропонуємо Кабміну самому визначити, яка область більше рветься в бій у цих напрямках, щоб не вийшло, що ми побачимо в особі місцевої влади не однодумця й партнера, а того, хто нам палки в колеса вставлятиме.

На другому етапі, до 30 червня, ми плануємо вимкнути аналогове мовлення вже по всіх інших регіонах, крім тих населених пунктів, перелік яких надасть МІП (зона АТО, прикордонна зона на півночі країни), і тих міст, де будуть встановлені додаткові передавачі «Зеонбуду».

Третій етап – це остаточне вимкнення, яке має відбутися після того, як буде добудовано мережу «Зеонбуду». Ми розраховуємо, що це станеться в січні-червні 2019 року. Це буде поступовий процес: встановили передавач – з’явилося цифрове мовлення – вимкнули аналог, далі – наступне місто. А от вимкнення аналогового ТБ в населених пунктах, визначених МІПом, планується згодом за окремим розпорядженням Кабміну.

– На попередньому засіданні Нацрада внесла зміни до ліцензій СТБ і ICTV, дозволивши їм закодувати свій сигнал на супутнику. За попередніми даними, незакодований супутниковий сигнал передбачений також ліцензіями «Інтер медіа груп». Чи зверталися інші канали із заявами про переоформлення ліцензій?

– Ні, більше ніхто не звертався.

Я запитував у СТБ і ICTV, чи можуть вони чітко сказати, коли закодуються. Вони самі не знають, коли саме в них розпочнеться процес кодування. На мою думку, так не можна – одночасно провести і кодування, і вимкнути аналог. Треба дати можливість людям визначитися. Якщо зараз закодувати супутниковий сигнал, то поки що не вимикати аналогове ТБ.

– Що вплинуло на рішення Нацради дозволити СТБ і ICTV закодуватися? Нацрада обіцяла провести дискусію з цього приводу із залученням зацікавлених сторін.

– Дискусії були, були тут представники StarLightMedia, ми розмовляли. Вони сказали, що хочуть до цього питання серйозно підготуватися. Вони попросили: дайте нам таку можливість, а вже коли кодуватися – ми будемо приходити сюди, будемо радитися і так далі. Не дати їм такої можливості в нас не було жодних законних прав. Якби ми тягли з цим питанням – був би позов до суду про бездіяльність Нацради.

– Чи буде Нацрада звертати увагу на тих ліцензіатів, ліцензії яких давно передбачали кодування, але вони не кодувалися?

– Я думаю, ні. Це було давно до нас, якщо вже попустили одразу, то нині не варто. У подальшому, якщо почнеться кодування, то ми будемо звертати на це увагу. Так теж не можна працювати: сьогодні захотів – закодувався, завтра захотів – розкодувався. Або ж треба взагалі прибрати цей пункт (спосіб розповсюдження сигналу. – ДМ) з ліцензії.

 

Проект Плану поетапного вимкнення аналогового телерадіомовлення

№ з/п

Назва заходу

Виконавці

Термін виконання

1.

Визначення об’єктів Концерну РРТ та інших операторів, на яких триватиме робота аналогових каналів, виходячи з інтересів національної безпеки

МІП

Національна рада

Концерн РРТ та

інші оператори

Грудень 2017 – січень 2018

2.

Визначення проблемних зон покриття ЦНТВМ та населених пунктів, в яких будуть встановлені додаткові та модернізовані діючі РЕЗ мовлення у мультиплексі МХ-1 (попередньо узгоджена позиція щодо 47 населених пунктів)

ТОВ «Зеонбуд»

Національна рада

Телерадіоорганізації

Грудень 2017– січень 2018

3.

Визначення об’єктів Концерну РРТ та інших операторів, на яких надалі працюватимуть аналогові канали до кінця добудови мережі МХ-1 ТОВ «Зеонбуд» у визначених проблемних населених пунктах (п.2)

Національна рада

Концерн РРТ та

інші оператори

Грудень 2017 – січень 2018

4.

Визначення області, яка буде першою для вимкнення аналогового телебачення. Узгодження переліку РЕЗ, що будуть вимкнені

міжвідомча група при Кабінеті Міністрів України

Грудень 2017 – січень 2018

5.

Протокольне затвердження плану про перехід від аналогового до цифрового мовлення в країні на засіданні міжвідомчої групи при Кабінеті Міністрів України

Кабінет Міністрів України

Січень 2018

6.

Прийняття Національною радою окремого рішення про перехід від аналогового до цифрового мовлення відносно першої області та країни в цілому

Національна рада

Лютий 2018

7.

Подання до Національної ради заяв про переоформлення ліцензій на аналогове мовлення у зв’язку з припиненням використання технології аналогового телевізійного мовлення

Телерадіоорганізації

Національна рада

Лютий 2018 – березень 2018

8.

Запуск місцевої інформаційної кампанії щодо термінів вимкнення аналогового телебачення в першій області

МІП

ОДА

Національна рада

Січень 2018 – березень 2018

9.

Створення в областях мережі інформаційних call- центрів для надання роз’яснень громадянам з технічних питань щодо переходу на цифрове мовлення

ОДА

Національна рада

Концерн РРТ

ТОВ «Зеонбуд»

Січень 2018 – березень 2018

10.

Припинення роботи діючих аналогових РЕЗ в першій області за винятком РЕЗ, визначених у пп. 1, 3 цього плану та РЕЗ, що розповсюджують програми НСТУ («UA: Перший») та місцеві програми в аналоговому стандарті

Концерн РРТ та

інші оператори

Національна рада

І етап

Березень 2018

11.

Аналіз результатів та проблемних питань під час вимкнення аналогових РЕЗ

ОДА

Національна рада

Концерн РРТ

ТОВ «Зеонбуд»

Квітень 2018

12.

Запуск та проведення інформаційної кампанії щодо термінів та порядку вимкнення аналогового телебачення в країні

МІП

Національна рада

Телерадіоорганізації

Січень 2018 – червень 2018

13.

Припинення роботи діючих аналогових РЕЗ в країні за винятком РЕЗ, визначених у пп.1, 3 цього плану та РЕЗ, що розповсюджують програми НСТУ («UA: Перший») та місцеві програми в аналоговому стандарті

Концерн РРТ та

інші оператори

Національна рада

ІІ етап

Червень 2018

14.

Розбудова регіонального мультиплексу в Одеській області на базі КРРТ

Концерн РРТ

Національна рада

УДЦР

Грудень 2017 – січень 2018

15.

Добудова МХ-1 в Одеській області на базі ТОВ «Зеонбуд»

ТОВ «Зеонбуд»

Національна рада

УДЦР

Грудень 2017 – березень 2018

16.

Визначення попередніх технічних характеристик додаткових РЕЗ мовлення, які будуть встановлені у мультиплексі МХ-1 (п.2)

ТОВ «Зеонбуд»

УДЦР

Національна рада

Концерн РРТ

Грудень 2017 – січень 2018

17.

Надання ТОВ «Зеонбуд» до Національної ради заяв на розрахунок додаткових РЕЗ мовлення

ТОВ «Зеонбуд»

Січень 2018

18.

Замовлення в УДЦР висновків для додаткових РЕЗ мовлення мультиплексу МХ-1

Національна рада

Лютий 2018

19.

Надання УДЦР Національній раді висновків на додаткові РЕЗ мовлення в мультиплексі МХ-1

УДЦР

Травень 2018 – серпень 2018

20.

Введення в експлуатацію додаткових РЕЗ мовлення в МХ-1 (п.2)

ТОВ «Зеонбуд»

Концерн РРТ

Вересень 2018 – лютий 2019

21.

Визначення порядку переходу на цифрове мовлення регіональних та місцевих телерадіоорганізацій, які мають ліцензії на аналогове телебачення *

Національна рада

Концерн РРТ

ТОВ «Зеонбуд»

НАМ (за згодою)

Червень 2018 – січень 2019

22.

Інформування на каналі НСТУ та місцевих каналах про остаточне припинення роботи аналогових РЕЗ згідно з п 3. та РЕЗ , які розповсюджують програму НСТУ («UA: Перший») в аналоговому стандарті та здійснення необхідних дій для прийому в цифровому стандарті

НСТУ

Національна рада

Грудень 2018 – березень 2019

23.

Остаточне припинення роботи аналогових РЕЗ згідно п.3 та РЕЗ, які розповсюджують програму НСТУ («UA: Перший») та місцевих (регіональних) аналогових РЕЗ

Концерн РРТ та

інші оператори

Національна рада

ІІІ етап

Січень 2019 – червень 2019

24.

Остаточне припинення роботи аналогових РЕЗ, визначених у п.1 цього плану (окреме рішення МІП)

МІП

Національна рада

Концерн РРТ та

інші оператори

 

*1) визначення переліку регіональних та місцевих ТРО, які мають чинні ліцензії на аналогове мовлення, але не мають цифрових, і планують продовжувати ефірне мовлення після переходу;

2) визначення можливості мовлення цих ТРО з об’єктів ТОВ «Зеонбуд» або необхідності розбудови нових об’єктів (Концерну РРТ або локальних малопотужних мультиплексів);

3) визначення періоду, необхідного для організації мовлення цих ТРО в остаточному форматі – звільнення місця на об’єктах ТОВ «Зеонбуд» або розбудови нових об’єктів.

detector.media 

 

Наши друзья и партнеры

  • timlogo
  • ASTRO Strobel
  • АКТР
  • Mediasat
  • ДЕПС Украина
  • WISI
  • Технологии сетей